Instalace systémů nuceného větrání s použitím tvarovek bez gumového těsnění
V předchozím článku jsme Vám popsali základní pravidla pro montáž a výhody systému rozvodů nuceného větrání při použití tvarovek s těsnícími gumovými břity. V dnešním článku se budeme věnovat instalaci systému s tvarovkami bez gumového těsnění.
Tento způsob instalace je stále velmi populární, především kvůli menší náročnosti na řezání SPIRO trubek a na výrobní tolerance jednotlivých komponentů. Rozhodně to ale neznamená, že správně nainstalovaný systém s tvarovkami bez gumového těsnění je horší než systém s gumovými břity.
Instalace rozvodu
- Po důkladném zaměření délky jednotlivých částí systému je možné řezat SPIRO potrubí
úhlovou bruskou – nezapomeňte vždy na odstranit otřepu, řezaná hrana je velmi ostrá.
- Jednotlivé tvarovky spojujeme s potrubím samovývrtnými šrouby (TEX) nebo nýty. Použijte vždy minimálně 3 ks na spoj (u větších průměrů 4 ks)
- Pro dosažení maximální těsnosti (a tedy i funkčnosti) systému doporučujeme spoje utěsnit elastickým (akrylovým tmelem) a následně přelepit al. páskou.
- U objímek doporučujeme max. vzdálenost 2 000 mm. Ideálně umísťujte objímky poblíž spojů. U rozvodů s průměrem nad 400 mm nezapomeňte použít 2 ks závitové tyče (nepoužívejte středový závěs na objímce). Předejte tím zbytečným případným škodám a nebezpečí vytržení objímky ze závitové tyče.
Spojování Tvarovek s potrubím
I u tohoto systému platí stejná pravidla jako tvarovek s gumovým břitem.
- Tvarovka (oblouk, T-kusy, redukce, klapka atd.) mají vždy vnitřní průměr a zasunují se do SPIRO trouby.
- SPIRO trouby se spojují vždy vnitřní spojkou.
- Tvarovky se spojují vnější spojkou, případně přesně doměřeným kus SPIRO trouby.
Nezapomeňte, že Vámi instalovaný systém rozvodů nuceného větrání bude těsný podle toho, jak precizně jej zkompletujete!!!