Instalace vzduchotechnického potrubí - jak na to?

Rozhodli jste se sami nainstalovat vzduchotechnické potrubí u vás doma? Jste živnostník a v rámci vaší zakázky potřebujete nainstalovat vzduchotechnickou trasu?
Dáme vám pár tipů na co byste neměli zapomínat. V první části tohoto článku se zaměříme na možnosti výběru vzduchotechnického potrubí.

1/ Jaké vybrat potrubí?
V zásadě máte na výběr z několika běžně používaných variant vzduchotechnických potrubí, z nichž každá přináší při užívání i instalaci své výhody i nevýhody.

a/ SPIRO potrubí - v základní variantě jde o stáčené roury z pozinkovaného plechu z tloušťkou stěny od 0,45 do 0,9 (pro průměry 80 - 1250 mm). Jedná se o velmi oblíbenou variantu,  zejména proto, že má malé tlakové ztráty, hladký vnitřní povrch vhodný pro čištění a je cenově dostupné. Jeho nevýhodou jsou větší prostorové nároky a malá flexibilita. Na našem e-shopu vám nabízíme kompletní systém SPIRO tvarovek  a SPIRO potrubí Lindab. Všechny tvarovky jsou s dvojitým gumovým břitem (více v článku "Neplýtvejte energií - utěsněte vzduchové systémy"). Potrubí i tvarovky lze také vyrobit i s jinou tloušťkou stěny trubky dle požadavku zákazníka. Potrubí jsou standardně dostupná v průměrech od 80 až do 1250 mm, běžně používané průměry jsou od 80 do 315 mm.

b/ Flexibilní hliníkové hadice - jedná se o pružnou tenkostěnnou hadici, které vyniká svou flexibilitou. Lze ji vytvarovat do jakéhokoli ohybu. To přináší mnoho výhod z hlediska instalace a prostorových požadavků, ale i nevýhodu při použití na delších vzduchotechnických trasách zejména proto, že tenkostěnná hadice je snadno deformovatelná. Při deformacích dochází k výraznému nárůstu tlakové ztráty a tím snížení proudu vzduchu. I proto je při instalaci velmi důležité dosáhnout maximálního natažení hadice tak, aby se zamezilo zvýšeným tlakovým ztrátám. Tato vlastnost ji předurčuje zejména k využití pro krátké trasy spojující koncové prvky (vzduchotechnické ventily, mřížky a podobně) k páteřnímu rozvodu vzduchu. Základem konstrukce je vinutý drát pokrytý jednou nebo více vrstvami hliníkové nebo PVC fólie. Hadice jsou dostupné v neizolované nebo izolované variantě, kde je základní konstrukce doplněna o obal z hlukově nebo tepelně izolační hmoty. U tepelně izolované hadice je součástí konstrukce i parotěsná fólie. Na našem e-shopu nabízíme kompletní sortiment flexibilního neizolovaného a flexibilního izolovaného potrubí 

c/ SEMI - flexibilní hadice - jedná se o kombinaci dvou předchozích variant, která eliminuje jejich nevýhody a je kompromisem jejich výhod. Je vhodné pro varianty delších vzduchotechnických rozvodů se zvýšenými prostorovými nároky, kde není možnost instalace klasického SPIRO potrubí a jedná se o příliš velkou vzdálenost pro využití flexibilních hadic z důvodu vysoké tlakové ztráty. SEMI flexibilní potrubí je možné tepelně izolovat pomocí izolačních rukávů z tepelně izolační vaty.

d/ Hadicové rozvody - jedná se o moderní systém plastových hadic pro flexibilní rozvody vzduchu. Vnější průměry 75 a 90 mm a vnitřní průměry 63 a 76 mm je předurčují zejména pro použít v rodinných domech a aplikacích s menšími průtoky vzduchu. Oproti předchozím systémům vyniká výjimečně hladkým vnitřním povrchem, na kterém se jen minimálně usazuje prach a nečistoty a splňuje tak vysoký hygienický standard. Díky antistatickým aditivům ve vnitřní stěně odpovídá EN ISO 846. Hadice jsou pevné a ohebné a umožňují tak snadnou a rychlou montáž díky pokládání potrubí přímo z role. Oproti klasickému řešení s rozvody s pevným potrubím spotřebuje třetinu času. Relativní nevýhodou je vyšší cenová náročnost a dodávané množství v 50 metrových svitcích. Použití hadicových rozvodů je také náročné na kombinaci se speciálními rozváděcími boxy a přechody pro instalaci standardních vzduchotechnických koncových elementů. Oproti ostatním typům rozvodů jsou hadicové rozvody určeny i pro zabetonování do podlahy. Na našem e-shopu můžete vybírat ze širokého sortimentu programu InDomo.