Instalace vzduchotechnického potrubí - jak na to? (2.část - SPIRO systém)

Rozhodli jste se samy nainstalovat vzduchotechnické potrubí u vás doma? Jste živnostník a v rámci vaší zakázky potřebujete nainstalovat vzduchotechnickou trasu?
Dáme vám pár tipů na co byste neměli zapomínat. Ve druhé části se zaměříme na instalaci rozvodů s použitím pevného kruhového potrubí SPIRO.

 

Co budu potřebovat při instalací vzduchotechnických rozvodů, pokud používám pevné kruhové potrubí SPIRO?

Pokud jste se rozhodli použít k instalaci rozvodů pevné kruhové vzduchotechnické potrubí, budete potřebovat zvolit správné komponenty rozvodů, především tzv. tvarovky. Nejpoužívanějšími tvarovkami jsou zejména oblouky, rozbočovací kusy, T-kusy, šikmé T-kusy, redukce, spojky nebo přechody.

Princip spojování je následující:

2 trouby (přímé kusy potrubí) se spojují vnitřní spojkou, respektive jakoukoli tvarovkou. Pokud při instalaci rozvodů potřebujete spojit více tvarovek k sobě, používá se vnější spojka nebo odpovídající kus přímé trouby. Přestože tedy mají tvarovky i trouby shodný katalogový rozměr, jsou tvarovky vždy průměrem přizpůsobeny ke vsunutí do potrubí. Standardní průměry všech tvarovek odpovídají standardním průměrům potrubí, tedy od 80 do 1250 mm. Všechny tvarovky nabízené na našem e-shopu jsou dostupné ve variantě Safe, kde jsou připojovací hrdla doplněné o těsnící gumu a zaručují větší těsnost spojů a menší nároky na jejich dodatečné utěsnění.

Spoje vzduchotechnického potrubí a tvarovek je doporučené upevnit použitím samovývrtných šroubů (TEX) nebo použít klikovací kleště, které Vám rádi zdarma zapůjčíme na 21 dnů v případě objednávky v hodnotě vyšší než 20.000,- Kč bez DPH 21%.

Montážní návod pro Systémy vzduchotechnického potrubí Lindab Safe a Safe Click

a/ oblouky (kolena) - ​jsou základním příslušenstvím vzduchotechnických rozvodů sloužícím ke změně směru trasy. Jedná se o oblouky s ohybem odpovídajícím 15°, 30°, 45°, 60° nebo 90°. V průměru od 250 mm jsou dodávány segmentové.

b/ T-kusy - rozbočovací kusy určené k napojení / rozvětvení vzduchotechnického rozvodu v 90°

c/ šikmé T-kusy - rozbočovací kusy určené k napojení / rozvětvení vzduchotechnického rozvodu v 45°

d/ redukce (přechody) - redukce slouží k přechodům potrubí s různými průměry. Redukce jsou standardně dostupné v osové nebo excentrické variantě. v případě osové redukce zůstává po redukování zachována osa rozvodu. V případě excentrického připojení zůstává jedna stěna vzduchotechnické trouby v jedné rovině.

e/ spojky - zajišťují spojení mezi SPIRO troubami - vnitřní spojka nebo mezi jednotlivými tvarovkami - vnější spojka. Na níže uvedeném obrázku je zobrazena spojka ve vnitřní variantě s gumovým těsněním (SAFE).

npu

f/ sedlové kusy - slouží k bočnímu napojení vzduchotechnické trouby a jsou v zásadě variantou T-kusů v případech, kde není z prostorových důvodů možné T-kus použít. Pro jejich použití je nezbytné ve SPIRO troubě vyříznou otvor odpovídajícího průměru a sedlový kus připevnit samovrtnými šrouby a utěsnit místo spoje tmelem a hliníkovou těsnící páskou.

g/ objímky - objímky slouží k zafixování nebo zavěšení vzduchotechnických potrubí ke stěně nebo do stropu. Na vnitřním obvodu objímek je gumové těsnění sloužící k útlumu přenosu vibrací. Na vnějším obvodu jsou spojky vybaveny nalisovanou maticí se závitem M8/M10 sloužící k upevnění objímky pomocí závitové tyče nebo kombi šroubu se stropu nebo do stěny. Doporučené množství použitých objímek ve VZT rozvodu je minimálně 1 ks na každý metr rovného potrubí.